V okviru mednarodnega projekta Erasmus+, ki nosi naslov Trajnostna pot je prava pot – Sustainable way is the way, smo v tednu med 14. in 18. oktobrom 2024 gostili češko šolo iz mesta Uničov. Obiskalo nas je 9 učencev in 2 spremljevalni učiteljici. Tema gostovanja je bila trajnostni razvoj. 

Češki učenci so bili nastanjeni pri družinah slovenskih vrstnikov, kjer so komunicirali v angleščini in spoznavali način življenja v Sloveniji.  

Dobrodošlico smo jim izkazali s spoznavno prireditvijo v glasbeni učilnici, kjer smo poslušali slovensko, češko in evropsko himno. Sledil je uvodni nagovor  ravnateljice in šolske koordinatorice. Češki učenci so predstavili svojo domovino in šolo, nato pa smo skupaj prisluhnili še našim učencem, ki so suvereno predstavili Slovenijo in našo šolo. Po končani prireditvi je sledil skupen ogled šole. Za konec prvega dne smo kot simbol skupnega sodelovanja  zasadili drevo (jablano). 

Drugi dan so  gostujoči učenci skupaj s slovenskimi gostitelji obiskovali pouk, v popoldanskem času pa smo se skupaj odpravili  do središča Ljubljane, kjer smo si v kreativnem središču Center ROG ogledali Zeleni Lab in skupnostni vrt kot primer dobre prakse trajnostnega upravljanja. Nato smo se sprehodili skozi staro mestno jedro, kjer so slovenski učenci v angleščini predstavili nekaj zanimivosti o Ljubljani. Dan smo zaključili s plovbo po reki Ljubljanici. Češki učenci so bili navdušeni, skupaj z njimi pa tudi mi!  

Tretji dan obiska smo imeli tehniški dan. Naši osmošolci in devetošolci so v družbi gostujočih učencev s Češke obiskali računalniški muzej ter izpopolnjevali digitalne veščine.  

Celodnevna ekskurzija je bila na vrsti četrti dan, ko so se nam pridružili še sedmošolci, ki sodelujejo pri šolski interesni dejavnosti Erasmus+. Odpeljali smo se proti Gorenjski. Obiskali smo ekološko kmetijo, kjer so učenci spoznali, kako živeti z naravo na trajnosten in spoštljiv način. Izdelali so zeliščno sol, ki so jo nato vzeli s seboj. Po kosilu smo obiskali Blejski grad in se po kratkem sprehodu ob Blejskem jezeru pozno popoldne vrnili v Ljubljano. 

Zadnji dan obiska je bila na vrsti eko delavnica. Češki in slovenski učenci so ob uporabi digitalne tehnologije pripravili načrt za šolski eko vrt, ki ga v prihodnje načrtujemo na naši šoli. Naši učenci so z zanimanjem prisluhnili izkušnjam čeških vrstnikov, saj eko vrt na njihovi šoli že imajo. Po končani delavnici so učenci svoje ideje predstavili v obliki govornega nastopa.  

Polni vtisov in novih spoznanj smo uspešno zaključili prvo gostovanje tuje šole. Verjamemo, da so se med učenci stkala nova poznanstva. Naslednja priložnost za skupno druženje bo na vrsti marca 2025, ko bodo naši učenci obiskali svoje vrstnike na Češkem (Uničov).  

Suzana Poženel, koordinatorica projekta Erasmus+ 

Mnenja nekaterih sodelujočih učencev/učenk: 

“Bilo mi je všeč, dejavnosti so bile zabavne in hkrati zanimive. Program se je posvetil ekološkemu načinu življenja, kar je bilo zelo poučno. Najbolj mi je bil všeč obisk eko kmetije.” (Iva, 9. C) 

“Čehi so zelo zanimivi, veliko smo se pogovarjali in se zabavali. Marsikaj sem se naučila o njih.” (Katarina, 7. C) 

“Imela sem se super, saj sem spoznala tuje učence in dve tuji učiteljici. Zelo všeč mi je bilo, ko smo obiskali ekološko kmetijo, kjer smo zelo zabavali in govorili angleško. Naučili smo se tudi nekaj čeških besed.” (Liza, 9. B) 

“Izkušnja je bila zelo zabavna in tudi poučna. Veselim se marca, ko jih obiščemo mi.”  (Ana, 8. B) 

Dostopnost